Erie Road (t-461) over Tohickon Creek
Poor Condition94 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .72mi E Ofsr0212 2695-j9 |
| Carries | Erie Road (t-461) |
| Crosses | Tohickon Creek |
| Coordinates | 40.44452, -75.31986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007576 |