Erie Road over Tohickon Creek Tributary
Fair Condition39 years old700 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | East Quakertown 2695-h10 |
| Carries | Erie Road |
| Crosses | Tohickon Creek Tributary |
| Coordinates | 40.44369, -75.32792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007639 |