Mill Pond Road over Swamp Creek(unami)
Poor Condition116 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Milford Twp 2694-h8 Adc |
| Carries | Mill Pond Road |
| Crosses | Swamp Creek(unami) |
| Coordinates | 40.45251, -75.39243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 176.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007577 |