Milford Square Pk over Unami Creek
Fair Condition102 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2 Mi E Tpke Int 2806-h1 |
| Carries | Milford Square Pk |
| Crosses | Unami Creek |
| Coordinates | 40.43706, -75.39293 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 132.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2000) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007582 |