Rockhill Road over Csx Septa Beth Br.(espn)
Good Condition28 years old450 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | N. Perkasie 2808-c7 Adc |
| Carries | Rockhill Road |
| Crosses | Csx Septa Beth Br.(espn) |
| Coordinates | 40.39660, -75.29880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 198.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (1980) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007600 |