Austin Drive over Trib To Queen Anne Creek
Fair Condition73 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .30mi NW Of Sr2018 3263c2 |
| Carries | Austin Drive |
| Crosses | Trib To Queen Anne Creek |
| Coordinates | 40.18114, -74.85662 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 3.0 ft (0.9 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 72.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007603 |