S Olds Boulevard over Trib To Queen Anne Creek
Poor Condition73 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 900 SE Of Sr2018 3263-b3 |
| Carries | S Olds Boulevard |
| Crosses | Trib To Queen Anne Creek |
| Coordinates | 40.17154, -74.86433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 121.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007607 |