Willow Road over Ironworks Creek
Good Condition64 years old412 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 3148 J9 Adc |
| Carries | Willow Road |
| Crosses | Ironworks Creek |
| Coordinates | 40.19990, -75.01204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 412 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007629 |