Lower Holland Road over Ironworks Creek
Fair Condition74 years old3,916 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.80mi S Of Sr232 3148-j9 |
| Carries | Lower Holland Road |
| Crosses | Ironworks Creek |
| Coordinates | 40.19845, -75.01082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,916 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007631 |