Lr 362 SR 0232 over Pa Tpk (i-276)
Fair Condition72 years old16,036 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Southampton |
| Carries | Lr 362 SR 0232 |
| Crosses | Pa Tpk (i-276) |
| Coordinates | 40.16208, -75.04690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 724.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,036 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007654 |