Pa Tpk (i-276) over Norfolk S.rr
Fair Condition72 years old85,801 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Southampton 41c05 |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | Norfolk S.rr |
| Coordinates | 40.16060, -75.04379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Area | 2768.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,801 (2001) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007655 |