E Bidwell ST over Willow Creek
Fair Condition96 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 0.15 Mi SE Creekside DR |
| Carries | E Bidwell ST |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 38.66799, -121.14746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Area | 355.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2008) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0066 |