East Bidwell ST over Humbug Creek
Good Condition101 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 0.1 Mi SE Blue Ravine RD |
| Carries | East Bidwell ST |
| Crosses | Humbug Creek |
| Coordinates | 38.66902, -121.15295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Area | 553.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2008) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0064 |