Greenback Lane over American River
Good Condition109 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | 0.2 Mi E Folsom-auburn RD |
| Carries | Greenback Lane |
| Crosses | American River |
| Coordinates | 38.68176, -121.17527 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 511.2 ft (155.8 m) |
| Max Span | 208.0 ft (63.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1480.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 (reconstructed 1969) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0067 |