US 1 over S. Penna. Ave.
Good Condition74 years old53,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Morrisville Boro. 39c04 |
| Carries | US 1 |
| Crosses | S. Penna. Ave. |
| Coordinates | 40.20500, -74.77500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 554.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007687 |