Old Bethlehem Pike over Beaver Run
Fair Condition104 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .25 Mi S 9th ST 2807-e2 |
| Carries | Old Bethlehem Pike |
| Crosses | Beaver Run |
| Coordinates | 40.43041, -75.34436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (1995) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007694 |