S Old Bethlehem Pk over Morgan Creek
Poor Condition104 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.7 Mi N 309 Int 2807-f4 |
| Carries | S Old Bethlehem Pk |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 40.41510, -75.33780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 107.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007638 |