Pa Tpk (i-476) over Ridge Valley Creek
Fair Condition71 years old50,307 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | N Of Telford Near Co Line |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | Ridge Valley Creek |
| Coordinates | 40.36979, -75.40127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 279.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,307 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007700 |