Upper Rocky Dale over Ridge Valley Creek
Fair Condition37 years old135 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.6 Mi W Sr4027 2918-h1 |
| Carries | Upper Rocky Dale |
| Crosses | Ridge Valley Creek |
| Coordinates | 40.37389, -75.39142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 97.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007574 |