SR 0663 Lr 923 over Pa Tpk (i-476)
Poor Condition71 years old20,666 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Quakertown Interchange |
| Carries | SR 0663 Lr 923 |
| Crosses | Pa Tpk (i-476) |
| Coordinates | 40.43461, -75.42350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 983.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,666 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007707 |