Pa Tpk (i-476) over SR 4055 Lr 09109
Fair Condition71 years old50,307 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | West Of Trumbauersville |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | SR 4055 Lr 09109 |
| Coordinates | 40.41794, -75.41476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 937.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,307 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007705 |