SR 3018 Walnut ST over Over Ns Rr / Shenango R.
Fair Condition40 years old5,858 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Sharpsville Borough |
| Carries | SR 3018 Walnut ST |
| Crosses | Over Ns Rr / Shenango R. |
| Coordinates | 41.26898, -80.47923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 444.9 ft (135.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1708.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,858 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026003 |