SR 3019 Orangevill over Over Towel Works Run
Fair Condition69 years old354 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | City Of Hermitage |
| Carries | SR 3019 Orangevill |
| Crosses | Over Towel Works Run |
| Coordinates | 41.26024, -80.51488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 157.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 354 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026004 |