SR 3022 Rutledge R over Booth Run
Poor Condition85 years old262 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | South Pymatuning Township |
| Carries | SR 3022 Rutledge R |
| Crosses | Booth Run |
| Coordinates | 41.35755, -80.50990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 116.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 262 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026009 |