S. Barry Road over Booth Run
Fair Condition62 years old44 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1-mi South Of RT 358 |
| Carries | S. Barry Road |
| Crosses | Booth Run |
| Coordinates | 41.38095, -80.50152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026286 |