SR 4017 Werner RD over Little Shenango River
Fair Condition63 years old1,535 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Sugar Grove Township |
| Carries | SR 4017 Werner RD |
| Crosses | Little Shenango River |
| Coordinates | 41.44018, -80.36658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 605.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,535 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026049 |