SR 4019 Methodist over Over Little Shenango R
Poor Condition93 years old1,054 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Sugar Grove Township |
| Carries | SR 4019 Methodist |
| Crosses | Over Little Shenango R |
| Coordinates | 41.43729, -80.33031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 110.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,054 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026055 |