SR 4021 Creek RD over Over Morrison Run
Good Condition68 years old349 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Perry Township |
| Carries | SR 4021 Creek RD |
| Crosses | Over Morrison Run |
| Coordinates | 41.41836, -80.24914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 79.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 349 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026061 |