Pierson Road over Little Shenango River
Good Condition34 years old141 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500-ft South Of RT 358 |
| Carries | Pierson Road |
| Crosses | Little Shenango River |
| Coordinates | 41.41277, -80.25039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 191.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 141 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026213 |