Cn Railroad (b&le) over Orr Road
Poor Condition98 years old124 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1/2mi East Of Junction RD |
| Carries | Cn Railroad (b&le) |
| Crosses | Orr Road |
| Coordinates | 41.23849, -80.20182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 315.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 124 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026076 |