Andrusky Road over Yellow Creek
Fair Condition41 years old115 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1-mi South Of RT 62 |
| Carries | Andrusky Road |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 41.24156, -80.18677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 193.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026084 |