Meadwood DR over Branch Corte Madera Crk
Good Condition52 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | In Larkspur |
| Carries | Meadwood DR |
| Crosses | Branch Corte Madera Crk |
| Coordinates | 37.93556, -122.53314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 181.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (1978) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0068 |