College AVE over Corte Madera Creek
Good Condition56 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 0.2 Mi So Sir Frncs Drake |
| Carries | College AVE |
| Crosses | Corte Madera Creek |
| Coordinates | 37.95417, -122.54850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Area | 189.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0070 |