Creek Road over North Deer Creek
Good Condition61 years old90 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1-mi W Of New Lebanon RD |
| Carries | Creek Road |
| Crosses | North Deer Creek |
| Coordinates | 41.45259, -80.04122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 180.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026124 |