Black Road over French Creek Branch
Fair Condition121 years old20 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1/2mi NE Of Snake Road |
| Carries | Black Road |
| Crosses | French Creek Branch |
| Coordinates | 41.48481, -80.03103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 36.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1905 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026130 |