S. Foster Road over Yellow Creek
Fair Condition68 years old437 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500ft South Of RT 62 |
| Carries | S. Foster Road |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 41.26776, -80.15266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 118.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 437 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026153 |