Hosack Road over Yellow Creek
Poor Condition61 years old76 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1/2-mi North Of RT 62 |
| Carries | Hosack Road |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 41.27754, -80.14899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026156 |