Airport Road over Wolf Creek
Good Condition41 years old1,547 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 2500-ft E Of N Liberty RD |
| Carries | Airport Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.13179, -80.08908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 325.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,547 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026185 |