East Pine Street over Wolf Creek
Fair Condition111 years old2,090 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500ft E Of South Broad ST |
| Carries | East Pine Street |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.15951, -80.08482 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 379.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,090 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026339 |