Black Run over Black Run Branch
Fair Condition54 years old134 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1000-ft Of West RT 258 |
| Carries | Black Run |
| Crosses | Black Run Branch |
| Coordinates | 41.12648, -80.13342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 199.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026186 |