Yeager Road over Pine Run
Poor Condition65 years old31 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1000-ft East Of Small RD |
| Carries | Yeager Road |
| Crosses | Pine Run |
| Coordinates | 41.37433, -80.18081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 1 (Imminent Failure) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026214 |