Shenango Park Road over Brush Run
Good Condition59 years old858 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1/2-mi S Of Rutledge RD |
| Carries | Shenango Park Road |
| Crosses | Brush Run |
| Coordinates | 41.31809, -80.43476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 128.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 858 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026226 |