Huron Street over Chestnut Run
Poor Condition129 years old28 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 400ft South Of Morimer |
| Carries | Huron Street |
| Crosses | Chestnut Run |
| Coordinates | 41.32047, -80.46297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1897 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026267 |