Bishop Road over Sandy Creek
Poor Condition41 years old31 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1500ft S Of County Line |
| Carries | Bishop Road |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 41.47895, -80.23158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026240 |