Larimer Road over Sandy Creek
Poor Condition63 years old82 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1/2mi N Of Scofield RD |
| Carries | Larimer Road |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 41.48090, -80.21400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 237.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026241 |