Heasley Road over Shenango River Tributary
Poor Condition104 years old89 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi W Of Gearhart RD |
| Carries | Heasley Road |
| Crosses | Shenango River Tributary |
| Coordinates | 41.13795, -80.42616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 1 — Bridge closed (scour) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026254 |