Campground Road over Turkey Run
Fair Condition60 years old62 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi N Of Oakhill RD |
| Carries | Campground Road |
| Crosses | Turkey Run |
| Coordinates | 41.13733, -80.45221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 91.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026255 |