Haywood Street over Hogback Run
Fair Condition98 years old52 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500-ft N Of Chestnut ST |
| Carries | Haywood Street |
| Crosses | Hogback Run |
| Coordinates | 41.17891, -80.45147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 93.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026261 |