SR 318 W.mdlsx-mrc over Shenango River
Good Condition8 years old4,723 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | West Middlesex Borough |
| Carries | SR 318 W.mdlsx-mrc |
| Crosses | Shenango River |
| Coordinates | 41.17238, -80.45961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 812.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,723 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2020 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056024 |