Harrisville Road over Wolf Creek
Fair Condition68 years old201 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1-mi South Of RT 965 |
| Carries | Harrisville Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.28136, -80.04582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 83.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 201 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026314 |